ActivitățiActivities
Proiectul este structurat în 5 activități principale plus managementul de proiect, acoperind întregul lanț de intervenție în educația timpurie națională.The project is structured into 5 main activities plus project management, covering the entire chain of intervention in national early childhood education.
-
A0
Management de proiectProject management
Organizarea echipelor, elaborarea planului de implementare și de achiziții, monitorizare și evaluare continuă. Coordonare cu toți cei 3 parteneri printr-un sistem integrat de proceduri interne.
Organising the teams, drawing up the implementation and procurement plans, continuous monitoring and evaluation. Coordination with all 3 partners through an integrated system of internal procedures.
-
A1
Cadrul de asigurare a calitățiiQuality assurance framework
Elaborarea și pilotarea setului unitar de standarde de calitate pentru ET, cu sprijinul a 5 ISJ-uri. Include un raport de analiză comparativă internațională, vizite de studiu și întâlniri cu experți, inclusiv reprezentanți ai Fundației Reggio Children din Italia.
Developing and piloting the unified set of quality standards for early education, with the support of 5 County School Inspectorates. Includes an international comparative analysis report, study visits and meetings with experts, including representatives of the Reggio Children Foundation in Italy.
5 ISJReggio Children -
A2
Formarea personalului de monitorizareTraining of monitoring staff
Program de formare acreditat (80 ore) pentru 188 formatori ARACIP și 1.500 de directori, metodiști, inspectori și membri CEAC. Derulat hibrid (sincron + asincron) în spațiile ISJ/CCD/ARACIP zonale.
An accredited training programme (80 hours) for 188 ARACIP trainers and 1,500 principals, methodologists, inspectors and CEAC members. Delivered in hybrid format (synchronous + asynchronous) at regional inspectorate, teacher-training-centre and ARACIP venues.
80 ore80 hours188 formatori188 trainers1.500 persoane1,500 people -
A3
Formare inițială a cadrelor didacticeInitial teacher training
Formare continuă (80 ore, 4 module) pentru 400 profesori din licee pedagogice. Ateliere de vară anuale (5 zile, 2.800 elevi/an) pentru elevii de clasa a XI-a. Elaborarea și distribuția a 7 ghiduri metodice pe discipline (1.500 seturi).
Continuing training (80 hours, 4 modules) for 400 teachers from pedagogical high schools. Annual summer workshops (5 days, 2,800 students/year) for 11th-grade students. Developing and distributing 7 subject-specific methodological guides (1,500 sets).
400 profesori400 teachers2.800 elevi/an2,800 students/yr7 ghiduri7 guides -
A4
Program de mentoratMentoring programme
Selecție și instruire a 420 mentori (câte 10/județ + mun. București). Derularea programului de formare, consiliere și mentorat pentru 10.440 cadre didactice. Elaborarea a 5 ghiduri de bune practici pentru mentorat didactic.
Selecting and training 420 mentors (10 per county + Bucharest). Delivering the training, counselling and mentoring programme for 10,440 teachers. Developing 5 good-practice guides for teaching mentoring.
420 mentori420 mentors10.440 cadre didactice10,440 teachers5 ghiduri5 guides -
A5
Informare și publicitateInformation and publicity
Două conferințe naționale, evenimente de multiplicare regionale în cele 8 ISJ-uri pilot, distribuire de broșuri și materiale la nivelul ISJ-urilor, anunțuri publicitare și actualizarea permanentă a site-ului proiectului.
Two national conferences, regional multiplier events in the 8 pilot County School Inspectorates, distribution of brochures and materials at inspectorate level, advertisements and continuous updating of the project website.
2 conferințe naționale2 national conferences8 ISJ pilot8 pilot inspectorates